All Departments

(,,Мало Конаре е село в Южна България. То се намира в община Пазарджик, област Пазарджик. Село Мало Конаре се намира в съседство с международния път Пазарджик-Пловдив и магистрала „Тракия“. Разположено е на 8 км от град Пазарджик и на 28 км от град Пловдив. Селото възниква в късното средновековие като доганджийско и войнишко. Старото му име е Доганово Конаре по двете му някогашни махали – едната отглеждаща соколи, а другата коне. Мало Конаре се намира на мястото на Конаре, 2 км източно от река Луда Яна. В Мало Конаре са творили много известни хора – скулпторът Величко Минеков, който оставя на Мало Конаре паметника в центъра на селото в чест на всички загинали във войните.

Селото възниква в късното средновековие като доганджийско и войнишко. Старото му име е Доганово Конаре по двете му някогашни махали – едната отглеждаща соколи, а другата коне. Мало Конаре се намира на мястото на Конаре, 2 км източно от река Луда Яна. Според Константин Иречек през османската власт на Конаре били поверени султански конски заводи, което вероятно означава, че войнугани от селото посменно са отслужвали по 6 месеца годишно в султанските конюшни.

Археология
В землището на селото са пръснати 25 тракийски могили около и в селото. В тях са намерени монети от император Гордиан I и се вадят тухлени плочи. В южния край на селото до днешния път Пазарджик-Пловдив се намират основи на градище – крепостна станция на римския път за Пловдив. Тази крепост е солидно строена с червен хоросан. Според Гаврил Кацаров около селото трябва да се търси светилище на тракийския конник, а според Г. Михайлов в околностите е намерен релеф на Зевс, Хера и трите нимфи.

Читалище „Просвета-1929 с. Мало Конаре“

Събота сутрин в Мало Конаре - Общество

Нет описания фото.

Нет описания фото.

Нет описания фото.

Нет описания фото.

Паметник на антифашистката борба с фигура на партизанин, с. Мало Конаре (1969)

 

Църквата „Св. Атанас“ в Мало Конаре

Снимки: Стоимен Спасов

Църквата в село Мало Конаре се нарича “Св. Атанас”. Има интересна история. В годините се е получил комплекс от две църкви – малка и голяма. Построена е през 1802 година.,, – Цитат от Уикипедия).

(,,Според преданията, църквата е била построена в двора на първия поп на селото и носи неговото име. Според изследванията на Националния институт за паметниците на културата, това е една от най-старите църкви /черкви/ в Пазарджишка област. Толкова ранното построяване на църквата “Св. Атанас” е станало със съгласието на турската власт тогава, по причина, че тогава в селото са се отглеждали коне за турската армия. Църквата е вкопана 1 м в земята, което е трябвало да я направи “по-незабележима”, според изискванията. Има следните размери:

дължина – 7 м, ширина – 4.5 м, височина – 3.5 м, с 5 стъпала надолу /1 м/. Няма Камбанария и камбана. Недалеч от църквата е имало “клепало”, обслужвало службите и църквата. Тази стара църква е обявена за паметник на културата през 1972 г. от Националния институт за паметниците на културата /изследвана е от изкуствоведката Велда Марди Бабикова/. На 6 м южно от старата църква жителите на с. Мало Конаре /малоконарци/ построяват нова такава.

Строителството е в периода от 1937 г. до 1941 г. /някои от жителите на селото твърдят, че е построена през 1934 г./. Запазва се същото име и на новата църква – “Св. Атанас”. Има следните размери: дължина – 15 м, ширина – 8.6 м, височина – 7.5 м, със 7 стъпала над земята. Има вградена Камбанария с височина 10 м. От 1941 година насам новата църква обслужва жителите и гостите на с. Мало Конаре.

Като интересен факт трябва да бъде отбелязано, че кандилата в малката църква са датирани от 1810 г. – 1816 г., което още веднъж показва старинността й. И друго. В църквата е намерено и се съхранява много старо и изключително ценно “Евангелие” от 1862 г., отпечатано в гр. Москва, Русия.

В настоящия момент е действаща и се поддържа само голямата църква. Последно и е правен ремонт на фасадата през 2011 г. Малката църква, за съжаление, е занемарена и се нуждае от ремонт и реставрация.“- Цитат от Марица).

 

Парк комплекс  ,,Св. Атанасий“

Няма налично описание на снимката.

Няма налично описание на снимката.

Няма налично описание на снимката.

Няма налично описание на снимката.

Няма налично описание на снимката.

Най-разпознаваемата личност
Професор Величко Минеков 
Почит към професор Величко Минеков и дирята му, в света и областта | PZdnes | Днес новината си ти
(,,Величко Иванов Минеков е български скулптор, известен с монументалната си пластика, общественик и депутат в Осмото и Деветото народно събрание в периода 1982 – 1990 година.

Роден е на 13 октомври 1928 г. в пазарджишкото село Мало Конаре. Учи в ВИИИ „Николай Павлович“ в София при проф. Андрей Николов и проф. Марко Марков, а завърша през 1954 г. в класа по скулптура на проф. Любомир Далчев. Става член на БКП от 1959 г.

От 1964 г. е преподавател по скулптура в Художествената академия. От 1967 г. е доцент, а през 1975 г. става професор. На следващата 1976 г. е избран за ректор на Академията, който пост заема до 1983 година. По-късно преподава във Великотърновския университет. Сред учениците му са скулптори като Александър Хайтов, Димитър Борисов, Живко Дончев, Иван Русев, Рая Георгиева, Светлин Николов, Спас Киричев, Христо Харалампиев. От 1976 г. е зам.-председател на СБХ.

Минеков е участник в близкото лично обкръжение на Тодор Живков, известно като „ловната дружинка“ и действащо като неформален съветнически щаб.  Бил е първи заместник-председател на Съюза на българските художници и член на бюрото на Комитета за култура.

Негов син е скулпторът и специалист по металодизайн Велислав Минеков.

Творчество

Работи в областта на скулптурния портрет, фигуралната композиция, монументалната и монументално-декоративна скулптура, а също и малка пластика.

Създава типизирани образи на българки, свързани със земята, селския бит, борбите в историята на народа. Скулптурите му излъчват сила и вътрешно спокойствие. Композициите са лаконични и ясно изградени, с опростена и обобщена масивна монументална форма, с точна характеристика на художествения образ и чувство за архитектоничност на скулптурните обеми. От 1951 г. редовно участва редовно в общи художествени изложби на СБХ и в представителни колективни изложби на българското изкуство в чужбина – Москва (1957, 1959, 1969), Будапеща (1964), Букурещ (1964), Атина, Прага, Истанбул и др.. През 1957 г. печели награда на Международния фестивал на младежта и студентите в Москва. През 1958 г. участва на Първото световно младежко биенале в Париж, през 1968 г. на Венецианското биенале. Негови творби се намират в Национална художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“, Варненска градска художествена галерия „Борис Георгиев“, Художествена_галерия_„Станислав_Доспевски“ – Пазарджик, художествените галерии в Стара Загора

Първата значима задача, която му е възложена, е архитектурното оформление на площада в Търговище.

Монументални и монументално-декоративни творби
Сред известните му творби и скулптурни ансамбли са:

„Орфей“, площада пред театъра в Търговище (1955),
„Спартак“ в художествената галерия в Бургас (1956),
Композиция „Грънчари“ на „Моста на занаятите“ (Грънчарски мост), Габрово (1956),
„Седнала селянка“, Национална художествена галерия (НХГ), София (1958),
„Селянка“, НХГ, София (1958),
„Майка“ – скулптурна украса в Морската градина, Варна (1960),
„Почивка“, НХГ, София (1961),
„Пиеща селянка“, СГХГ, София (1963),
Паметник на Иван Козарев, с. Добринище (1969),
Паметник на антифашистката борба с фигура на партизанин, с. Мало Конаре (1969),
Фигури „Театър“, „Музика“, „Плодородие“, „Ръченица“ на „Моста на изкуствата“ (Боровски мост), Габрово, с арх. Карл Кандулков (1969),

Лъв пред Съдебната палата в София (1985)
„Орфей“, Пазарджик (1969),
„Очакване“, НХГ, София (1969),
„Млада селянка“, НХГ, София (1971),
Паметник на Баба Зара, Габрово (1972),
Фигура на Владимир Димитров – Майстора пред Съюза на българските художници (СБХ) на ул. Шипка 6, София (1972),
„Родина“, Ивайловград (1972),
„Нестинарка“, Пазарджик (1972),
„Септемвири 1923“, Пазарджик (1973),
Декоративна пластика, Михайловград (1973),
„Орфей“ в Парка на свободата, София (1974),
Композиция „Майка“ („София“, „Сердика“), Ротондата пред Централна гара, София, с арх. Милко Бечев (1976),
Мемориален комплекс „Априлци“, Панагюрище, съвместно със скулпторите Секул Крумов и Димитър Даскалов, арх. Богдан Томалевски и арх. Иван Николов (1973 – 1976),
Композиция „Хлябът“ пред сградата на Международната организация на труда и социалните грижи на ООН в Женева (1975),
Релеф на Методий, гр. Елванген, ФРГ (Германия)(1975),
Паметник на Васил Левски в София (1977),
Бронзова фигура „Марица“ в културния Център Кенеди във Вашингтон (1977)
„Арка на Свободата“ (Паметник на руската бойна слава, Мемориал „Беклемето“), с арх. Георги Стоилов (1978),
Фигурален паметник „Спартак“, Сандански, с арх. Иван Николов (1978),
Скулптури на площада пред театъра в Пазарджик, сред които такива като „Жажда“ и „Нестинарка“,
Мемориал „Хан Аспарух“, Добрич, с арх. Иван Николов (1981)
„Победата“ – бронзов релеф, преддверие на Дом-паметник на партията на връх Бузлуджа, арх. Георги Стоилов (1981)
Паметник на Тодор Живков (премахнат), Правец, с арх. Лозан Лозанов (1981)
Декоративна пластична стена и бюст на Людмила Живкова, 30-о основно училище „Братя Миладинови“ (бивше ЕСПУ „Людмила Живкова“), Зона Б-5, София, със скулптора Михаил Бенчев и арх. Д. Жеков (1983)
Пластично решение на входа на Националния исторически музей – Скулптурни фигури „Лъвове“ пред входа на Съдебната палата, София (1985)
Паметник на Съединението, Пловдив, с арх. Лозан Лозанов (1985)

Заради своя огромен принос към развитието на културата и изкуствата в Пазарджик проф. Величко Минеков бе удостоен и със званието „Почетен гражданин на Пазарджик“ още през 1979 г.

Статуята на Иван Вазов в Рим

Статуята на Вазов е в цял ръст, излята е от бронз, висока е 2,60 м и е монтирана върху постамент с височина 2,20 м.

Автор на паметника е скулпторът проф. Величко Минеков, който също бе там, заедно с бизнесмена Божидар Петракиев, дарил средствата за родолюбивото дело.

Паметникът се издига на площад „Торвалдсен“, който носи името на датския скулптор от епохата на неокласицизма Алберт Торвалдсен (1770-1844), живял и творил няколко години във Вечния град.

Това е забележителна част на Рим, в която са разположени Музеят на модерните изкуства и паркът Вила Боргезе със световноизвестната си галерия.

Идеята за паметник на Иван Вазов се ражда през октомври 2009 година, на разговор в София между Берлускони и министъра на културата Вежди Рашидов.

На 19 януари 2010 г. Римската община одобри българския скулптурен проект. Така паметникът бе открит в навечерието на Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура през 2015 г.

Историята на Величко Минеков започва през 1928 г. той се ражда на 13 октомври в пазарджишкото село Мало Конаре.

Той завършва пазарджишка гимназия и през 1948 г. вече е студент в Художествената академия. Дипломира се шест години по-късно, като негови учители са двама от класиците на българската скулптура – Андрей Николов и проф. Любомир Далчев.

На снимката: Паметник на антифашистката борба с фигура на партизанин, с. Мало Конаре (1969)

През 1964 г. Величко Минеков става преподавател в Художествената академия, а през 1976 г. е избран за ректор на учебното заведение, заема поста до 1983 г. По-късно преподава във Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“.

Сред учениците му са скулптори като Александър Хайтов, Димитър Борисов, Димитър Найденов, Живко Дончев, Иван Русев, Рая Георгиева, Светлин Николов, Спас Киричев, Христо Харалампиев.

Величко Минеков е носител на множество награди, звания, ордени и медали: 1956 – лауреат на VI Международен младежки фестивал в Москва, 1979 – почетен гражданин на Пазарджик и носител на почетния знак на София, 2005 – става първият художник, удостоен със званието „Доктор хонорис кауза на НХА”.

Носител е на орден „Стара планина” I ст. за цялостен принос към изкуството. 2015 – първият носител на Национална награда „Константин Величков“ за цялостен принос за развитието на град Пазарджик. Реализира множество монументални паметници в страната и в чужбина.

Сред първите му изяви е представянето на Първото световно младежко биенале в Париж през 1958 г., на младежкия световен фестивал в Москва.

Прави още куп изложби из цялата страна.

Първата значима задача, която получава младият Величко Минеков, е архитектурното оформяне на площада в Търговище. През 1955 г. той спечелва конкурс заедно с арх. Иван Николов. Двамата изграждат пред градския театър композицията на фонтана „Орфей“ и „Делфини“.

Така се ражда първата от общи трите скулптури по темата Орфей. Четиринадесет години по-късно се появява и Орфей, когото днес виждаме на входа на ДКТ „Константин Величков“ в Пазарджик. По нареждане на тогавашния градски комитет на БКП, той бил задължен да прави и за града всички скулпури, които му били заръчвани от други места в страната и в чужбина.

Така заради тази приумица на някогашното партийно ръководство, днес ние можем да се радваме на творчеството на професора от Мало Конаре. Изящният Орфей, когото можем да видим в София е бил отлят през 1969 г., а след като получил адмирациите на публиката, проф. Минеков трябвало да го пресъздаде отново и за родния си град. Така девет години по-късно пазарджишкият „Орфей“ заел своето място пред сградата на ДКТ „Константин Величков“ през 1978 г.

До 1980 г. Величко Минеков има над 10 престижни награди, а негови творби достигат чак до Иран. В пешеходното пространство на центъра на Пазарджик, в малкия парк между Младежкия дом и ДКТ „Константин Величков“ можете да видите „Нестинарка“, (1972), Фигура (1956) и Марица, „Майчинство“ (1957).

В края на 80-те години на миналия век Величко Минеков преподава във Великотърновския университет . Сред учениците му са скулптори като Александър Хайтов, Димитър Борисов, Димитър Найденов, Живко Дончев, Иван Русев, Рая Георгиева, Светлин Николов, Спас Киричев, Христо Харалампиев.

Сред пазарджишките произведения на Минеков е и „Септемвири 1923“, Пазарджик (1973), известен като „шевната машина“. Паметникът е посветен на загиналите въстаници през 1923 -та година и се намира на брега на Марица до бензиностанция „Шел“.

Проф. Величко Минеков работи в съавсторство със скулпторите Секул Крумов и Димитър Даскалов, по изграждането на мемориалния комплекс „Априлци“ в Панагюрище. Архитекти на комплекса са Богдан Томалевски и Иван Николов. Мемориалът е изграден за три години в памет на стогодишнината от избухването на Априлското въстание. Той се намира на историческия хълм Маньово бърдо в центъра над града, където на 30 април 1876 г. са се водили кръвопролитните сражения по време на въстанието. Тъй като трябва да започне работа по скулптурата  за ротондата на Централна гара в София Минеков изгражда два фрагмента от композицията – „Конницата“ и „Клетва“.

„Конницата“ от мемориал Априлци в Панагюрище

Проф. Величко Минеков е създателят на паметника на Васил Левски в Пазарджик. Това се случва през 1976 г. по поръчка на тогавашното градско управление, по случай 100-годишнината от Априлското въстание (1876 г.). Паметникът е изработен от бронз. Фигурата на Апостола стои в цял ръст върху постамент и надхвърля три метра височина.

Първоначално паметникът е монтиран пред сградата на Областната дирекция на МВР, а от няколко години е преместен на площада пред едноименната спортна зала на Пазарджик. Съвсем скоро там ще бъде преместена и друга известна скулптура на проф. Минеков, лъвът, който сега се намира пред сградата на Държавен архив. Вече е готов проектът на арх. Сарамбелиев, според който лъвът ще бъде разположев вдясно от постамента на Апостола. Проектът беше отличен и на годишния архитектурен преглед на регионалното представителство на Камарата на архитектите в България.

Лъвът пред сградата на Държавен архив в Пазарджик също е дело на проф. Величко Минеков. Той е уголемен, иначе можете да го видите на входа на Съдебната палата в София. 

Историческата легенда разказва, че някъде в околностите на днешния град Сандански е роден и израсъл храбрият тракийски вожд Спартак. Днес този легендарен тракиец, и неговият произход от тези земи са увековечни с мемориален комплекс „Спартак”, който посреща и изпраща гостите на Сандански на самия вход на града. Същият паметник, но в умален размер имаме и в Пазарджик. Той се намира пред сградата на Регионалния исторически музей и Художествена галерия „Станислав Доспевски“.

Величко Минеков е майстор с голям диапазон – от малката пластика и портрета до внушителните монументални паметници, между които са Арката на свободата, Беклемето (1977), Сердика (1977), Паметникът на Ивайло (1978), скулптурният ансамбъл Спартак в Сандански (1979), Паметникът на хан Аспарух (1981) в Добрич, Паметникът на Съединението в Пловдив (1981) и др.

Проф. Аксиния Джурова за проф. Величко Минеков

Суров и първичен, той минава през живота с оформени и твърдо устоявани през годините разбирания, със своя лична позиция, независимо от последиците й. Скулптурите, освен рисунките, са също част от този негов характер, като че ли родени от директния досег със земята, по която той стъпва и днес твърдо и тежко, въпреки годините си. Те са мощни и едновременно приканващи да ги докоснеш и прокараш ръката си по овалните форми, затворили мощни обеми. В ръцете му материалът е буквално послушен, оставен безпрекословно да го вае, доверявайки се на умението му да изтръгне от него светлина, така че да му придаде една чисто негова, пластична партитура.“

Негови творби се намират в Националната художествена галерия в София, в Софийската градска художествена галерия, художествените галерии на Пловдив, Пазарджик, Варна, Враца, Стара Загора, Русе, както и в Италия, Германия, Русия,  САЩ, Белгия, Египет, Иран…

Творби на Величко Минеков са в колекциите на Световната организация по изхранването – Женева, Кенеди Център – Вашингтон, Кметството на Антверпен, Юго Вутен – Белгия, Петер Лудвиг – Кьолн.

Голяма част от скулптурите в Историческият музей в Пазарджик са негови дарения“-Цитат от Стефка Венчева – Пзднес).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Величко Минеков чества 90 години с изложба в родния Пазарджик

автор на мемориала „Хан Аспарух“ в Добрич

Почина проф. Величко Минеков – автор на мемориала „Хан Аспарух“ в Добрич

 

Двата лъва пред Съдебната палата в София

Името на Величко Минеков остава записано със златни букви в историята на българското изкуство - България - DarikNews.bg

Паметникът на площад ,,Съединение“ в Пловдив

Паметник „Съединението на България 1885 г.” | visitplovdiv.com

проф. д-р инж. Иван Марков

Ivan Markov

(,,Един от големите Мало Конарци е и разбира се, сегашният ректор на УАСГ.

ПРОФ. Д-Р ИНЖ. ИВАН МАРКОВ

УНИВЕРСИТЕТ ПО АРХИТЕКТУРА, СТРОИТЕЛСТВО И ГЕОДЕЗИЯ

Място и дата на раждане: с. Мало Конаре, обл. Пазарджик, България, 14.05.1957г.

Националност: Българин

Чужди езици: Английски (мн. добре), руски (мн. добре), немски (добре)

Образование и степени:

  1. 1975 – Математическа гимназия, гр. Пазарджик
  2. 1982 – Строителен инженер по ПГС – конструкции

УАСГ, гр. София.

  1. 1983 – инженер-специалист по приложна математика

Технически университет, гр. София.

  1. 1986 – доктор
    УАСГ, гр. София.

Професионална дейност:

2014 – Професор в катедра ”Строителна механика”, Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, София.

2003 – Доцент в катедра ”Строителна механика”, Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, София.

1990г. – 2003г – Главен асистент в катедра ”Строителна механика”, Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, София.

1988-1990г. – Старши асистент в катедра ”Строителна механика”, Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, София.

1986-1988г. – Асистент в катедра ”Строителна механика”, Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, София.

1983-1986г. – Редовен аспирант в катедра ”Строителна механика”, Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, София.

Административни длъжности:

От 2015 – Ректор на Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, София

От 2012 – 2015 Декан на Строителен факултет, УАСГ

От 2008 – Ръководител катедра “Строителна механика”, УАСГ

От 2001 – 2008 Ръководител на УИЛ при Строителния факултет на УАСГ

От 2003 – 2010 Научен секретар на СНС по Механика на строителните конструкции

Специализации:

 

1994 – 6 месечна специализация в Scientific Application group (SCIA n.v.), Herk-de-Stad, Belgium. Специализация по разработване на софтуер за строително проектиране и създаване на графични потребителски интерфейси.

Езици за програмиране:

C, BASIC, FORTRAN, Delphi

Приноси и постижения:

  1. aВ областта на науката:

Над 45 публикации по строително инженерство (включително 4 книги) и числени методи в строителната механика – приложение на метода на крайните елементи за статично и динамично изследване на строителни конструкции, приложение на числени методи в строителната динамика, оптимално проектиране на конструкции.

Научен ръководител на трима докторанти, от които единият успешно защитил.

  1. b. В практиката:
  2. Участие в по-важни проекти:

          Практика:

            По-важни проекти:

ТЕХНИЧЕСКА ЕКСПЕРТИЗА относно Аварирала сграда на ул. „Алабин” №39 в гр. София

Проект за динамичен гасител за трептения от вятър за радио-телевизионна кула гр. Русе.

Проект за оценка динамичните характеристики и носещата способност на фундамента под турбогенератор на Пети блок на АЕЦ „Козлодуй”.

Реконструкция и усилване на Хранилище за отработено гориво, АЕЦ „Козлодуй”.

  1. Разработени програмни системи:
  2. CESAN-FRAME – програмна система за равнинни рамкови конструкции: статичен и динамичен анализ, устойчивост и геометрически нелинейни решения; графично представяне.
  3. CESAN-PLANE – програмна система за статическо изследване на равнинно напрегнато и равнинно деформирано състояние.

3.Програми за ветрово изследване на пространствени рамки.

  1. Програми за пластично поведение на стоманени рамки (разработени в SCIA n.v., Belgium).
  1. cВ областта на висшето образование:

Водени лекции и упражнения по следните дисциплини:

– Строителна механика

– Устойчивост на строителни конструкции

– Динамика на строителни конструкции

– Приложна теория на еластичността и пластичността

– Метод на крайни елементи

– Автоматизирано проектиране на конструкции

– Динамика и устойчивост на хидротехнически съоръжения

– Строителна статика

Проф. д-р инж. Иван Марков беше преизбран за втори мандат за ректор на Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия – гр. София на 11.12.2019 г.“ – Цитат от Сайита на УАСГ).

 

Янина Кашева

Янина Кашева - актьор, Yanina Kasheva, постановки с ...

Янина Иванова Кашева-Танева е българска актриса.

(,,Янина Кашева е родена на 8 юли 1955 г. в Мало Конаре. Завършва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1978 г. в класа на професор Надежда Сейкова.

Работи в Драматично-куклен театър „Константин Величков“ Пазарджик (1978-1984) и Сатиричен театър „Алеко Константинов“ (от 1984- ). Член на Съюза на българските филмови дейци (1985).

Печели награда за женска роля за филма „Всичко е любов“. През 1984 г. печели наградата на САБ за най-добра актриса за ролята си на Ева в пиесата „Г-н Пунтила и неговият слуга Мати“, режисирана от Леон Даниел. Продължава да играе на сцената на Пазарджишкия театър.

От 2016 до 2021 г. играе д-р Катя Кръстева в сериала на Нова телевизия, „Откраднат живот“.

Омъжена е за актьора Иван Танев. Семейството има двама синове – Виктор, който също е актьор и Николай.

Награди и отличия

„Награда за женска роля“ за ролата на Мишката в спектакъла „Меко казано“ на IV преглед на Детско-юношеската драма и театър (1981).
„Награда за женска роля“ за ролята на Албена във филма „Всичко е любов“ на ФБИФ (Варна, 1981).
„Награда за женска роля“ за ролята на Нинел във филма „Голямото нощно къпане“ на ФБИФ (Варна, 1981).
„Награда за женска роля“ в спектакъла „Копче за сън“ на VIII преглед на Детско-юношеската драма и театър (1985).
„Награда на САБ за женска роля“ на млада актриса за ролята на Ева в спектакъла „Г-н Пунтила и неговият слуга Мати“ (1985).
„Награда Икар“

Театрални роли

„Ромео и Жулиета“ – Жулиета
„Женитба“ – Агафя Тихоновна
„Голямто чистене“ – Анча
„Г-н Пунтила и неговия слуга Мати“
„Меко казано“
„Копче за сън“

Теливизионен театър

„Квартет“ (1989) (Любен Лолов)
„Борислав“ (1985) (Иван Вазов), 2 части

Филмография

Година Филми и Сериали Серии Роля
2016 Откраднат живот 76 д-р Катя Кръстева
2012 Драсканица учителката
2010 Подслон Виолета Стойчева
1991 Пльонтек медицинската сестра Нели
1988 Черните рамки 5 Юлия Касабова
1987 Само ти, сърце… Фанчето
1985 Последният езичник Косара, жена на Владимир-Расате
1985 Борис I 2 Косара, жена на Владимир-Расате
1980 Голямото нощно къпане Нинел
1979 Всичко е любов Албена – „Бени“
1979 Хора и богове 3 Нона
1978 Всички и никой Рашка
1977 Басейнът Белла Белчева
1976 Антон и Точица
Неродена мома Царицата майка

“ – Цитат от уикипедия).

Leave Your Comment