All Departments

В землището на Росен се намират 7 тракийски надгробни могили, които Д.Цончев, (1963 г., с.17) свързва със стари селища. Северозападно от селото на 2,5 km се намират две от тях които той свързва с близкото селище с крепост „Хисаря“ в късно римско или ранно византийско време при завоя на Луда Яна в землището на село Цар Асен. Североизточно на 1 km от селото в м. Абдиец и Брънчев гьол се намират следи от голямо селище с некропол от една могила. Намират се следи (парчета от домашни глинени съдове) от старо селище, вероятно от по-късно време на 1 km северозпадно от селото.

При избухването на Балканската война в 1912 година един човек от Балдево е доброволец в Македоно-одринското опълчение.

Росен е разположен върху южните поли на Овчите хълмове и същевременно на левия бряг на река Луда Яна. Надморската височина е 260 m. Селото се намира на 18 km на север от Пазарджик и се свързва с него чрез шосе през Ивайло-Черногорово. Съседни села на Росен са Овчеполци, Черногорово, Цар Асен, Сбор и Гелеменово.

Народно читалище „Ангел Величков-1902″с.Росен

Picture

Читалището в с Росен е създадено през 1902г. В дома на Ангел Величков учител в местното училище. След това е преместено в една стая на училището и развива различна по рода си дейност.  Библиотеката към читалището е създадена по-късна през1928г. Тогава тя е разполагала с 200 тома, а сега с над 14 500  До 1950г. читалището е в училището след това е преместено в частна къща . През 1962г.е построен културен дом, който е предоставен за ползване от читалището. Той разполага с голяма библиотечна зала,концертна зала и още няколко по малки зали. През 2009г. Е направен основен ремонт на сградата и тя в момента е напълно обновена.

Личности

Никола Малев, македоно-одрински опълченец, четата на Георги Мяхов

Георги Ан. Мяхов, известен като Брадата, е български военен деец, войвода на чета на Македоно-одринското опълчение.

Мяхов е роден около 1850 година в Батак. При избухването на Балканската война в 1912 година е доброволец в Македоно-одринското опълчение и оглавява партизанска чета (взвод) №58 от 262 души. Четата действа като авангард на настъпващата към Неврокоп Българска армия. При формирането на четата към нея се присъединяват 30 доброволци от Ковачевица, които работят като строители в различни селища на България.

undefined                                                          undefined